Zapri

Zero Waste – družba brez odpadkov

Občina Radovljica je sprejela zavezo, da bo sledila konceptu Zero Waste, ki tudi v Sloveniji dobiva vedno več podpornikov. Z viri želimo ravnati trajnostno in gospodarno. Zavedamo se, da so odpadki viri, ki ne končajo na odlagališču in hrana ne v smeteh. Proces bo dolgoročen, saj gre za spremembo življenjskega sloga in navad vseh, ki v občini živijo, delajo in jo obiskujejo.

Povprečen Slovenec letno proizvede 451 kilogramov odpadkov, od tega zavrže 73 kilogramov hrane. Marsikdo se ob teh dveh številkah zgrozi, a kljub temu ne spremeni sloga življenja. Koncept Zero Waste ne pomeni, da kar naenkrat ne ustvarite nič več odpadkov, ampak ideja teži k recikliranju in predelavi ter ponovni uporabi izdelkov, ki ste jih že uporabili in tako postopoma opušča odlagališča in sežig odpadkov.

Mednarodna Zero Waste zveza koncept definira kot »etičen, ekonomski, učinkovit in vizionarski cilj.

Mednarodna Zero Waste zveza koncept definira kot »etičen, ekonomski, učinkovit in vizionarski cilj, ki vodi družbo v spremembo življenjskega sloga in navad ter posnemanju trajnostno naravnih ciklov, kjer so vsi odpadni materiali surovina za nekoga drugega«.

Postopek smo začeli s posnetkom stanja, ki s podatki in kazalniki opredeljuje izhodiščno točko. V zavezi Zero Waste smo opredelili cilje, ki bodo doseženi v določenem časovnem obdobju, in ukrepe za njihovo doseganje.

V občini Radovljica trenutno nastane 334 kilogramov odpadkov na prebivalca letno, od česar jih ločeno zberemo 50 %. Z večjim ozaveščenjem in nadzorom, ukrepi za preprečevanje nastajanja odpadkov ter njihove ponovne uporabe želimo do leta 2021 doseči 65 % ločenega zbiranja, do leta 2026 pa do 70 %. Obenem bomo izvajali tudi ukrepe, s katerimi bomo postopno zniževali količine vseh nastalih in količine mešanih ostankov odpadkov.

Zabojniki za ločeno zbiranje še ne prinesejo Zero Waste

Zgolj postavljanje zabojnikov za ločeno zbiranje ni dovolj za doseganje ciljev Zero Waste. S sistemom ločenega zbiranja se ohranjajo naravni viri in preprečuje odlaganje odpadkov na odlagališčih. Z večjo snovno predelavo vseh vrst odpadkov se zmanjšajo količine odpadkov, namenjenih za odstranjevanje. Kakovostno ločeni odpadki so bolj uporabni za predelavo in obdelavo. Sežiganje mešanih komunalnih odpadkov, gum, lesa iz mešanih gradbenih odpadkov ali blata iz čistilnih naprav je neprimerno, zato bomo iskali druge rešitve.

Preprečevanje nastajanja odpadkov

Osrednji cilj gibanja je preprečevanje nastajanja odpadkov, kar je podlaga za odgovorno potrošništvo. Vedno razmišljamo o tem, katerim izdelkom in embalaži se lahko izognemo, na kakšne načine lahko zagotavljamo ponovno uporabo materialov, vedno kupimo izdelke, ki so kakovostni, narejeni iz ekoloških in/ali recikliranih materialov, izogibamo se nakupu izdelkov za enkratno uporabo in podobno.

Izobraževanje in ozaveščanje

Izjemno pomemben del celotnega procesa je komuniciranje tako s prebivalci kot zaposlenimi v podjetju in v primeru prireditev tudi z obiskovalci. Komuniciranje zajema vsaj vsebino zaveze, razloge zanjo in cilje, ukrepe ter dosežene rezultate. Deležniki potrebujejo jasna navodila o ravnanju z odpadki na območju občine Radovljica.

Ponovna uporaba izdelkov

V občini že deluje Središče ponovne rabe, postavljene imamo zabojnike za ločeno zbiranje odpadne električne opreme, v prihodnje pa načrtujemo še postavitev uličnih zbiralnikov za tekstil. Spodbujali bomo izmenjave, trgovine z izdelki ponovne uporabe, garažne razprodaje, bolšje trge in zbiranja v dobrodelne namene, popravila, obnavljanje ter predelavo izdelkov in podobno.

Zavržena hrana

Spodbujali bomo uporabo dobre hrane iz restavracij in hotelov za ljudi, ki so socialno ogroženi, nato za prehrano živali. Šele ko bosta obe možnosti izkoriščeni, lahko hrana postane biološko razgradljiv kuhinjski odpadek, ki ga kompostiramo. Lokalno samooskrbo in kompostiranje bomo tudi v prihodnje spodbujali z vzgojo v učnih biovrtovih.

Nadejamo se, da bomo tudi v prihodnje skupaj počasi ustvarili uspešne zgodbe. Počasi zato, ker spremembe življenjskega sloga in navad ne nastanejo od danes do jutri. S svojim izboljšanjem bomo uspešnejše vzorce zlahka prenašali na mlajše.

Skip to content