Zapri

Pogosta vprašanja

Kako vam lahko pomagamo?

Hitro in enostavno lahko odgovor na vaše vprašanje najdete s pomočjo odgovorov na vprašanja, ki nam jih uporabniki najpogosteje zastavljate. Odgovori se nanašajo na naslednje vsebine:

Cena in obračun storitve

Odpadke povzročamo vsi, zato moramo biti v sistem ravnanja z odpadki vključeni vsi, ki na območju občine Radovljica stalno, začasno ali občasno bivamo v svojih ali najetih nepremičninah, smo lastniki počitniške hiše ali opravljamo poslovno dejavnost. O tem smo dolžni obvestiti Komunalo Radovljica kot izvajalca javne službe ravnanja z odpadki v občini Radovljica.

Stroške ravnanja z odpadki smo dolžni plačevati vsi povzročitelji odpadkov, za katere je organizirano ravnanje s komunalnimi odpadki.

Obveznost plačila storitev ravnanja s komunalnimi odpadki nastane za povzročitelje odpadkov z dnem, ko začne izvajalec opravljati storitve na njihovem območju, ko povzročitelji odpadkov pričnejo uporabljati stanovanje, počitniški objekt ali poslovne prostore ali ko se prične gradnja novega oz. adaptacija obstoječega objekta.

To uredite s pomočjo obrazca za prijavo in odjavo komunalnih storitev, ki ga oddate osebno na sedežu našega podjetja ali pošljete po pošti ali elektronski pošti. Za vključitev potrebujemo število oseb vašega gospodinjstva. Zbiranje odpadkov uredite tako, da pri nas najamete ali kupite zabojnik za preostanek odpadkov. Dodatno se lahko odločite za zabojnik za odpadno embalažo in biološke odpadke.

Z računom ne plačate samo odvoza odpadkov iz vašega zbirnega mesta, ampak še druge storitve: zbiranje odpadkov v zbiralnicah, zamenjavo poškodovanih zabojnikov v zbiralnicah, čiščenje zabojnikov za bioodpadke, delovanje zbirnega centra, odvoz kosovnih odpadkov, razvrščanje nekaterih vrst komunalnih odpadkov in njihovo predajo v predelavo, predelavo mešanih in bioloških odpadkov ter ravnanje z nevarnimi gospodinjskimi odpadki.

Komunala Radovljica vam zagotavlja nakup zabojnikov za preostanek odpadkov in odpadno embalažo po ugodnih cenah neposredno pri dobavitelju. Standardiziran zabojnik za zbiranje odpadkov pa lahko kupite tudi pri drugih ponudnikih. Za biološke odpadke lahko zabojnik najamete pri Komunali Radovljica. Vaše zabojnike bomo opremili z znakom Komunale Radovljica.

Pri določanju velikosti zabojnikov upoštevamo Tehnični pravilnik o ravnanju s komunalnimi odpadki na območju občine Radovljica. Pri določanju vrste, števila in volumna zabojnikov, ki ga uporablja posamezni uporabnik, se upošteva predvidena količina, struktura in vrsta odpadkov, način zbiranja ter pogostost praznjenja.

Najmanjši zabojnik v litrih
Število oseb v gospodinjstvu Preostanek odpadkov      Embalaža      
1‒3 80 120
3‒5 120 120‒240
5‒7 240 240
Več kot 8 skupni skupni

 

Za zbiranje mešanih komunalnih odpadkov v večstanovanjskih objektih uporabniki uporabljajo skupno opremo, ki mora zagotavljati odlaganje celotne embalaže in preostanka odpadkov med enim in drugim praznjenjem. Prostornina skupne opreme mora zadoščati za zbiranje najmanj desetih litrov embalaže in preostanka odpadkov na osebo na teden.

Če zaposleni opazijo, da se ob zabojnikih večkrat pojavljajo dodatne vrečke ali da je zabojnik večkrat zapored poln in z odprtim pokrovom, je to zanje znak, da velikost zabojnika ne zadostuje vašim potrebam. V takih primerih lahko zabojnik zamenjajo z večjim brez vašega predhodnega soglasja.

Komunala Radovljica svoje storitve obračuna glede na velikost zabojnikov za preostanek odpadkov in biološke odpadke ter povprečno mesečno pogostnost praznjenja zabojnikov (23. člen Uredbe o cenah). Na ceno, ki jo plačate uporabniki, ki živite v blokih ali večstanovanjskih hišah, poleg velikosti zabojnika in števila praznjenj vpliva še število oseb v gospodinjstvu ali drugo merilo, ki ste ga določili uporabniki ter upravljavec vašega večstanovanjskega objekta.

Zakonodaja (Uredba o cenah) za prazne stavbe predpisuje poseben obračun storitev. To velja za stavbe, v katerih ni prijavljenih prebivalcev ali nimajo zabojnika/zabojnikov.

V občinskem odloku je določeno, da občasno naseljeni objekti zavezancev ne odvezujejo plačil storitev javne službe.

Občasno naseljeni objekti so po pravilniku objekti, v katerih ni prijavljena ali naseljena nobena oseba, ampak so le v občasni uporabi (počitniške hiše, prazna stanovanja, prazne hiše). V sistemu ravnanja z odpadki za tovrstne stavbe velja obračun na osnovi 60-litrske posode za zbiranje komunalnih odpadkov, pri čemer se upošteva še pogostost odvoza mešanih komunalnih odpadkov iz gospodinjstev.

Plačila so oproščeni samo lastniki dotrajanih objektov, v katerih ni mogoče bivati, in nenaseljeni objekti brez komunalnih vodov in z opuščeno posestjo.

Zbiranje in odvoz odpadkov

Občinska zakonodaja določa minimalno obračunsko količino za opravljeno storitev in navaja obveznosti uporabnika, vsebuje pa tudi prepovedi ter kazni za prekrške.

Obveznost vseh občanov je, da posamezno vrsto odpadka odložite v ustrezen zabojnik, kar določajo občinski odloki. Ti določajo tudi prepoved mešanja bioloških odpadkov z drugimi odpadki in prepoved odlaganja papirja, embalaže ter stekla v zabojnike za preostanek odpadkov.

V radovljiški občini nadzor nad spoštovanjem določil odloka opravljata pristojni inšpekcijski organ in redarska služba. Ob morebitnem nepravilnem ravnanju se lahko obrnete na Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo na telefonsko številko 04 537 23 48 ali jim pišete na e-naslov inspektorat@radovljica.si.

Občinska zakonodaja določa, da morajo vaši zabojniki stati na zasebni površini. Prostoru, kjer stojijo, rečemo zbirno mesto. Na dan odvoza ustrezne zabojnike pravočasno postavite na prevzemno mesto, torej na rob javne površine, in smetarskemu vozilu zagotovite neoviran dostop do njih. Bodite pozorni, da vaše parkirano vozilo ne otežuje ali onemogoča dostopa do zabojnikov. Ko zaposleni zabojnike izpraznijo, jih postavite nazaj na zbirno mesto.

Zbirno in prevzemno mesto sta lahko dve različni lokaciji, lahko pa tudi samo ena, če so zabojniki postavljeni na zasebni površini, ki meji na javno dostopno cesto. Komunala Radovljica nima dolžnosti in pristojnosti prevzemanja zabojnikov z dvorišč ali drugih zasebnih površin, zato poskrbite, da na dan odvoza zabojnike pripeljete na rob javne površine.

Pomembno je, da na dan odvoza odpadkov smetarskemu vozilu zagotovite neoviran dostop do zabojnikov.

  • Ustrezne zabojnike pravočasno pripeljite na rob javne površine. Najbolje je, da to storite večer pred odvozom ali na dan odvoza do 6. ure zjutraj.
  • Poskrbite, da parkirana vozila ne otežujejo ali onemogočajo dostopa do pripravljenih zabojnikov.
  • V zimskih razmerah očistite sneg na in ob zabojnikih.

Odpadke dosledno ločujte in poskrbite, da je okolica zabojnikov čista ter urejena. Če v vaše zabojnike odpadke odlagajo neznanci, zabojnike namestite tako, da boste do njih lahko dostopali samo vi.

V primeru občasnega povečanja količin mešanih komunalnih odpadkov lahko na sedežu komunale najamete večji zabojnik.

Če ugotovite, da velikost zabojnika ne zadostuje vašim potrebam, naročite večji zabojnik. Pri tem upoštevajte, da na ceno, ki jo plačate za storitve, vpliva tudi velikost zelenega in rjavega zabojnika. Svetujemo vam, da za večje količine embalaže uporabite zabojnike za embalažo v zbiralnicah ločenih frakcij, ki jih praznimo trikrat tedensko. S stiskanjem embalaže pridobite do 80 odstotkov prostora v posodah za ločeno zbrane odpadke, obenem pa tudi zmanjšujete stroške ravnanja z njimi.

Ročne stiskalnice za embalažo in izbor drugih izdelkov za uspešnejše ločevanje embalaže in bioloških odpadkov lahko po ugodnih cenah kupite na blagajni Komunale Radovljica.

Preverite navodila za ločevanje in poskusite še bolj natančno in dosledno ločevati odpadke. Naročite večje ali dodatne zabojnike za preostanek odpadkov, embalažo in biološke odpadke. Naročilo dodatnega ali večjega zabojnika za embalažo ne prinaša nobenih dodatnih stroškov. Razmislite o lastnem zbirnem mestu, če si ga trenutno delite s sosedi, ki niso najbolj skrbni pri ločevanju odpadkov.

Če se ob zabojniku večkrat pojavljajo dodatne vrečke ali pa je zabojnik večkrat zapored poln in z odprtim pokrovom, je to za nas znak, da njegova velikost ne zadostuje potrebam uporabnikov. Občinski odloki nas zavezujejo, da v takšnih primerih zabojnik zamenjamo z večjim, in sicer brez predhodnega soglasja uporabnika.

Komunala Radovljica ločeno zbrano odpadno plastično in stekleno embalažo ter karton preda embalažnim družbam. Biološke odpadke v pooblaščeni družbi razgradijo s podobnimi postopki, kot se dogajajo v naravi, le da je ta proces tam veliko hitrejši in brez prisotnosti zraka. Nevarne odpadke predamo pooblaščeni družbi, kosovne odpadke pa najprej sortiramo – uporabne recikliramo, neuporabne pa odložimo na odlagališču.

Odpadki iz zelenega zabojnika se skladno z Uredbo o odlaganju odpadkov na odlagališčih pred odlaganjem obdelajo. V postopku se izločijo odpadki, ki jih je mogoče predelati, in nevarni odpadki. Količina odpadkov na odlagališču Mala Mežakla se tako še nekoliko zmanjša, saj odložimo približno 30 % odpadkov.

Manj odpadkov gre na odlagališče, nižji so stroški odlaganja. Ker smo že več let uspešni pri zmanjševanju odloženih odpadkov, lahko kljub višjim stroškom obdelave ohranjamo cene storitve ravnanja z odpadki na podobni ravni.

Komunala Radovljica skladno z zakonodajo plastično, stekleno in kartonsko embalažo brezplačno preda družbam za ravnanje z odpadno embalažo. Te z embalažninami, ki jih plačajo proizvajalci in uvozniki embalaže, plačujejo predelavo. Odpadno električno in elektronsko opremo preda družbam za ravnanje z OEEO. Z brezplačno oddajo ločeno zbranih odpadkov komunala ne zasluži, zmanjšuje pa stroške odlaganja na odlagališče. Biološke in nevarne odpadke prevzameta pooblaščeni družbi, ki poskrbita za njihovo predelavo, za kar moramo plačati. Kosovne odpadke najprej sortiramo, uporabne recikliramo, neuporabne pa odložimo na odlagališču. V predelavo oddamo tudi večino odpadkov, zbranih v zbirnem centru. Komunala Radovljica po tržnih cenah proda samo papir, kovino in akumulatorje, pri čemer prihodki od prodaje znižujejo stroške ravnanja z odpadki.

Reklamacijo zaradi neopravljenega odvoza morate komunali sporočiti v treh dneh od predvidenega dneva odvoza. Reklamacijo lahko sporočite v OE Ravnanje z odpadki na telefonsko številko 04 537 01 31 ali pa jo pošljite na e-naslov odpadki@komunala-radovljica.si. Preden sporočite reklamacijo, se prepričajte, ali ste na prevzemno mesto pripravili prave zabojnike in ali ste to storili pravočasno (večer pred odvozom ali pred 6. uro zjutraj na dan odvoza).

Velikokrat zaležejo že prijazna opozorila. Če imate upravnika stavbe, se obrnite nanj. Upravnik večstanovanjskih stavb lahko na sestanku ali s posebnim obvestilom opozori, da občinska zakonodaja zahteva ločevanje odpadkov in da kršiteljem grozi globa. Komunala sicer nima pristojnosti za nadzor in kaznovanje, lahko pa se odločimo, da zabojnikov, v katerih so nepravilno odloženi odpadki, ne bomo izpraznili. Eden izmed ukrepov je tudi prijava kršitve Medobčinskemu inšpektoratu in redarstvu občin Radovljica, Škofja Loka, Medvode in Naklo. Prijavo lahko podate po telefonu, e-pošti ali navadni pošti.

Letni koledar odvoza odpadkov se nahaja na povezavi.

Kosovne odpadke lahko odpeljete v zbirni center ali naročite kosovni odvoz, ki poteka na osnovi individualnih naročil z dopisnicami (največ dva odvoza skupno do 4 m3 kosovnih odpadkov).

Za večje količine lahko naročite zabojnike velikosti 7 m3 za preostanek odpadkov in kosovni odpad (oz. manjše količine gradbenega materiala). Zabojnik lahko najamete za več dni. Storitev se obračuna v skladu z veljavnim cenikom.

Gospodinjstva, ki ste plačniki komunalnih storitev v radovljiški občini, imate dve možnosti brezplačne oddaje gradbenih odpadkov:

  • do 0,5 mgradbenih odpadkov na zbirnem centru Radovljica;
  • ob predložtvi potrdila Komunale Radovljica do 2 mgradbenih odpadkov na separaciji SGP Gorenjc; potrdilo si predhodno priskrbite na sedežu podjetja, Ljubljanska cesta 27, Radovljica. Na zbirnem centru potrdil ne izdajamo.

Naročila in urejanje podatkov o zbirnem mestu

Za izvajanje in obračun storitev ravnanja z odpadki so pomembni točni podatki. Spremembe, ki vplivajo na izvajanje in obračun storitev ravnanja z odpadki, nam sporočite v osmih dneh po nastanku (npr. sprememba priimka, naslova za pošiljanje računov, lastnika stanovanja ipd.).

To storite z obrazcem za sporočanje sprememb. Spremembe bomo upoštevali v naslednjem obračunskem obdobju.

Reklamacijo računa morate komunali sporočiti v osmih dneh po prejetju računa na telefonsko številko 04 537 01 19 ali na e-naslov racunovodstvo@komunala-radovljica.si.

Najboljši naslov je naše spletno mesto www.komunala-radovljica.si, kjer je na voljo več različnih e-naročilnic in obrazcev.

Prek spletnega mesta lahko v rubriki Obrazci in naročila naročite odvoz kosovnih odpadkov ali zelenega odreza, se vključite v sistem ravnanja z odpadki, sporočite spremembo osebnih podatkov, naročite nove ali večje zabojnike itd.

Enostavno spletno aplikacijo E-komunala, ki uporabnikom olajša spremljanje porabe in stroškov komunalnih storitev, s pridom uporablja že več kot tisoč uporabnikov. V spletno aplikacijo E-komunala se prijavite s svojim uporabniškim imenom in geslom. Več informacij.

Skip to content