Zabava menjave in zabavna menjava
Včasih nič ni bilo bolj »kul« kot majica ali hlače, ki nam jih je posodila starejša sestra ali sestrična, ali majica, izmenjana s prijateljico ali prijateljem.
Pozabljamo, da so si v zgodovini, ko ljudje niso živeli v izobilju in izbira izdelkov ni bila tako dostopna, velikokrat pomagali tudi tako, da so si stvari delili oz. si jih posojali.
Tudi danes lahko storimo tako – poleg časa in prostora bomo prihranili denar, z dobrim dejanjem pa nekomu polepšali dan.
Izmenjava knjig poteka tudi v knjigobežnicah.
Izdelkom, ki jih sami ne potrebujemo, lahko omogočimo novo življenje tako, da jih izmenjamo. To lahko storimo s t. i. zabavami menjave (angl. swap parties), ki postajajo vse bolj priljubljena oblika druženja po svetu. Na zabavo lahko povabimo prijatelje, sorodnike in znance ter jih spodbudimo, da s seboj prinesejo še uporabne predmete, ki jih sami ne potrebujejo več, in jih na zabavi zamenjajo z drugimi všečnimi stvarmi, ki si jih želijo ali potrebujejo. Zabave menjave predstavljajo odlično priložnost, da ustvarimo prostor, kjer se lahko z ljudmi povežemo in si pomagamo, izdelke, ki jih ne uporabljamo več, pa zamenjamo in jim tako omogočimo novo življenje.
ODDAJTE JIH:
Središče ponovne rabe
Središče ponovne rabe danes najdemo že v mnogih slovenskih mestih. Gre za centre, kamor lahko pripeljemo vse izdelke – pohištvo, oblačila, igrače, gospodinjske aparate, računalniško opremo, električne aparate –, in kjer izdelek, če je to potrebno, najprej popravijo, potem pa ga pripravijo za njegovo nadaljnjo uporabo ter ga po simbolični ceni prodajo.
Knjigobežnice
Ta projekt spodbuja izmenjavo knjig in omogoča, da lahko knjige pustimo na izbranih lokacijah po Sloveniji, zato da jih lahko preberejo tudi drugi. Če v vašem kraju hišica še ni postavljena, jo lahko po navodilih, dostopnih na Facebook strani Knjigobežnice, postavite sami, na strani pa si lahko ogledate tudi zemljevid že postavljenih hišic. Pravo knjigobežnico najdemo Begunjah.
Bolšji sejmi in garažne razprodaje
Umetnine, nakit, porcelan, jedilni pribor in druge malenkosti lahko prodate na bolšjem trgu ali lokalni garažni razprodaji, a pri tem ne pozabite rezervirati sejemskega mesta, saj se hitro zapolnijo.
Dobrodelne organizacije, zavetišča, varne hiše
Oblačila, obutev, posteljnino in igrače lahko namenite tudi izbrani dobrodelni organizaciji, a se pred tem pozanimajte, kaj je tisto, kar najbolj potrebujejo, in se dogovorite za prevzem.
Spletni oglasniki
Prav tako lahko vse zgoraj navedene stvari prodate ali podarite prek spletnih oglasnikov. Na tem mestu bodite pozorni, da izdelke fotografirate, jih dobro opišete in v končni ceni upoštevate tudi stroške morebitnega pošiljanja, da bosta nakup in prevzem lažja.
POPRAVITE IN PONOVNO UPORABITE:
Čevljarji in šivilje
V Sloveniji je veliko nadarjenih obrtnikov, ki strgano obleko, nahrbtnik ali čevelj popravijo, utrdijo in izdelku omogočijo daljšo življenjsko dobo.
Mizarji, restavratorji
Pohištva, ki ste ga podedovali od starih staršev, ne zavrzite, pri obnovi vam lahko pomagajo mizarji in restavratorji, ki vam svetujejo tudi o nadaljnji negi in vzdrževanju popravljenega pohištva.
Popravljalnice koles
Predrto zračnico, zvite vilice ali kakšno drugo napako lahko popravijo v lokalni popravljalnici koles, kjer vam bodo kolo preventivno tudi pogledali in omogočili brezskrbno vožnjo.
Dežnikarstvo
Vsakega pokvarjenega dežnika še ni treba zavreči. V Sloveniji je še vedno mogoče najti dežnikarje – strokovnjake za popravilo dežnikov, ki oživijo pokvarjene dežnike.
Spletno mesto manjjevec.si
Spletno mesto manjjevec.si spodbuja ponovno uporabo predmetov in promovira koncept »brez odpadkov« (Zero Waste). Tu je na voljo Karta mojstrov, kjer je mogoče najti že več kot 800 mojstrov in organizacij, ki se ukvarjajo s popravilom, obnovo, izposojo in prodajo različnih predmetov iz druge roke.