Zapri

Naše najpogostejše napake pri (ne)ločevanju odpadkov

Danes z ločevanjem odpadkov skrbimo za čistočo in ohranjanje naravnih virov. Naš cilj ločevanja odpadkov je, da ti ne končajo na odlagališču, temveč da se vrnejo v nadaljnjo uporabo.

A kljub želji, da bi ločevali pravilno, se nekatere napake še vedno pogosto pojavljajo. Naj jih predstavimo…

S pravilnim ločevanjem odpadki postanejo surovine.

Doma je največ embalaže

Najpogostejša napaka Pravilno ravnanje
V zabojnik za embalažo odložimo embalažo z vsebino vred. Embalažo vedno izpraznimo in stisnemo, preden jo odložimo v zabojnik za embalažo.

V kolikor vsebine embalaže ne moremo odstraniti, vse skupaj odložimo v zelen zabojnik za preostanek odpadkov.

V zabojnik za embalažo odvržemo plastenke s pokrovčki. Plastenkam vedno odstranimo pokrovčke.
Tetrapak in druge sestavljene embalaže odložimo v zabojnik za preostanek odpadkov. Tetrapak in druga sestavljena embalaža sodi v zabojnik za embalažo.

Biološki odpadki so tudi papirnati robčki

Najpogostejša napaka Pravilno ravnanje
Papirnate brisače, robčki in serviete vse prevečkrat zaidejo v zelen zabojnik za preostanek odpadkov. Papirnate brisače, robčki in serviete sodijo v rjav zabojnik za biološke odpadke ali na kompostnik.
Biološke odpadke pravilno ločimo, a jih v zabojnik odvržemo v klasični plastični vrečki. Za biološke odpadke uporabimo biorazgradljivo ali papirnato vrečko.

Z nevarnimi in kosovnimi odpadki v zbirni center

Nevarni odpadki nastajajo prav v vsakem domu: čistila, kozmetični izdelki, zdravila, baterije, barve, kartuše in tonerji, termometri, varčne sijalke, insekticidi, razkužila, lepila, osvežilci zraka …

Najpogostejša napaka Pravilno ravnanje
Ena največjih napak, ki jo lahko zagrešimo, je, da v napačen zabojnik odložimo nevarne odpadke. Ko odslužijo svojemu namenu, jih vedno oddamo na zbirni center, kjer bo zanje pravilno poskrbljeno.
Večje kosovne odpadke odlagamo v zabojnik za preostanek odpadkov ali poleg njega. Kosovne odpadke odpeljemo v zbirni center ali zanje naročimo odvoz kosovnih odpadkov.
Avtomobilsko in drugo ravno steklo, ogledala, stekla svetil in ognjevarno steklo odložimo v zabojnik za steklo. Avtomobilsko in drugo ravno steklo, ogledala, stekla svetil, laboratorijsko in drugo ognjevarno steklo vedno oddamo v zbirni center.
Odpadno električno in elektronsko opremo odložimo v zabojnike za preostanek odpadkov. Odpadna električna in elektronska oprema je kosovni odpadek. Za odvoz odpadne električne in elektronske opreme lahko brezplačno naročimo individualni kosovni odvoz ali pa jo odložimo v zbirnem centru.

Kanalizacija ni zabojnik za odpadke

Zavedati se moramo, da odtok in straniščna školjka nista zabojnik za odpadke. Tako početje predstavlja dodatno delo in hkrati nevarnost poškodb za na čistilni napravi zaposlene delavce, povzroča mašenje kanalizacijskih vodov in okvare črpalk, hkrati pa škoduje tudi mikroorganizmom, ki v čistilni napravi naravno čistijo odplake. Škodljive snovi iz odpadne vode pa lahko prodrejo tudi v podtalnico in zastrupijo zajetja pitne vode.

Najpogostejša napaka Pravilno ravnanje
Še vedno se zgodi, da kdo odpadno olje ali mast zlije v odtok ali v straniščno školjko. Kuhinjsko olje in mast uvrščamo med nevarne odpadke. Odpadna olja in masti zbiramo v posodah in jih nato odpeljemo v zbirni center.
V kanalizacijskem sistemu in greznicah se nemalokrat znajdejo tudi higienski vložki, kondomi, britvice, vlažilni robčki in vatirane palčke. Higienski vložki, vlažilni robčki, vatirane palčke in kondomi so nekoristni odpadki, zato jih vržemo med preostanek odpadkov. Mednje sodijo tudi iztrebki domačih živali in plenice.

Do pravilnega ločevanja z izločanjem

Osnovni način pravilnega ravnanja z odpadki je izločanje frakcij, ki jih lahko oddamo v za to namenjene zabojnike ali oddamo v zbirni center. Če odpadka ne moremo razvrstiti v nobeno skupino odpadkov, torej med embalažo, papir, steklo ali biološke odpadke, ker je sestavljen iz različnih materialov, ga odložimo v zabojnik za preostanek odpadkov.

Toda še veliko bolje kot ločevati odpadke je ustvarjati manj odpadkov. Preprečevanje nastajanja odpadkov je namreč najboljše ravnanje, povezano z odpadki.

Skip to content