Kakšno je pravilno shranjevanje živil v hladilniku?
Zmanjševanje količin zavržene hrane od nas ne zahteva, da se zazremo v svoje navade. Navajamo nekaj pravil za shranjevanje živil v hladilniku, ki jih je dobro upoštevati, da se hrana ne pokvari prehitro ter čim dlje ostane sveža in okusna.
Praktični napotki za pravilno shranjevanje živil v hladilniku:
- Živila shranjujemo v plastičnih, steklenih ali drugih posodah. Tako bomo preprečili izgubo vlage in okusa ter širjenje vonjav na ostala živila.
- Jajca hranimo v originalni embalaži na višjih policah hladilnika, nikakor ne na vratih, ker se zaradi odpiranja vrat temperatura nenehno spreminja.
- Sokove, omake, maslo, marmelado in izdelke, ki potrebujejo manj hlajenja, hranimo na vratih hladilnika. Tu je temperatura najvišja, med 10 in 15 stopinj Celzija.
- Živila odmrznemo tako, da ji pustimo čez noč v hladilniku, in sicer na spodnji polici. Nikoli ne odmrzujemo pri sobni temperaturi na kuhinjskem pultu ali v topli vodi.
- Kuhane jedi ohladimo na sobni temperaturi, šele nato jih shranimo v hladilnik.
- Mesne narezke shranjujemo daleč od surovega mesa.
- Živila s krajšim rokom uporabe postavimo na sprednji del police, tista z daljšim rokom pa bolj zadaj.
- Surovo meso, perutnino, ribe in morske sadeže hranimo na najnižji polici v hladilniku, ki je najhladnejša točka v hladilniku.
- Živila v zamrzovalniku označimo z nalepko. Zabeležimo vsebino, količino in datum pakiranja.
Hladilnik in zamrzovalnik redno čistimo. Takoj ko se nekaj polije, površino pobrišemo. Za dezinfekcijo uporabimo mešanico vode in kisa.
Hladilnik je ogledalo vašega odnosa do hrane.
Je živilo še vedno užitno?
- Roki trajanja so le orientacijsko sredstvo. Živila pogosto lahko zdržijo dlje, kot je napisano na embalaži, še posebej pri »najmanj do«.
- Posvetujte se s svojimi čuti. Če je jogurt kakšen dan čez rok trajanja, še ne pomeni, da je pokvarjen. Odprite ga in pokusite – če sta vonj in okus takšna kot običajno, je povsem užiten.
- Veliko živil, ki jih napade plesen, moramo zavreči, nekatera izmed njih pa lahko tudi »rešimo«. Pred plesnijo lahko tako z obrezovanjem rešite trde suhe salame, trde sire ter trdo sadje in zelenjavo. Pri obrezovanju bodite previdni, da boste pred vsakim rezom dobro očistili nož.