Opuščeno greznico lahko uredimo za zbiranje deževnice
Ob priklopu na javno kanalizacijsko omrežje se obstoječe greznice opustijo in izpraznijo. Predpisi določajo, da greznico lahko izprazni le izvajalec GJS na območju posamezne občine, torej Komunala Radovljica. Vsebino greznice odpeljemo na CČN Radovljica, kjer poskrbimo, da se ustrezno predela.
Po praznjenju lahko dodatno očiščeno greznico uporabimo za zbiranje deževnice. Priporočamo odstranitev vseh trdnih oblog in usedlin ter spiranje površine z vodo, kar izvede komunala po izpraznitvi. Preveriti velja stanje greznice (beton in tesnost), na podlagi česar se potem lažje odločite, ali boste greznico predelali v zbiralnik padavinske vode.
Zalivanje z deževnico je prijazno do okolja in vašega žepa.
Pomembno je, da pri vseh delih, pri katerih se vstopa v greznico, poskrbimo za predhodno prezračevanje, spiranje in se zaščitimo s primerno opremo za telo ter dihala. Svetujemo tudi dezinfekcijo, s katero bodo odstranjene različne bakterije in mikroorganizmi, ki so lahko nevarni za zdravje, če vodo uporabljamo za zalivanje vrtnin.
Nekateri strokovnjaki priporočajo, da se za zbiralnik deževnice uporabita le drugi in tretji prekat greznice. Ob tem je treba oba prekata povezati (izdelati odprtino med prekatoma blizu dna), povezati prekat s cevovodom padavinske vode s strehe in vgraditi potopno črpalko s cevovodom. Priporoča se vgradnja filtra ali vsaj peskolova na dotoku v greznico. V primeru predelave pretočne greznice se lahko uporabi obstoječi iztočni cevovod.
Notranjost greznice lahko zaščitimo z namenskimi premazi. Strokovnjaki pri tem opozarjajo, da je pri starejših greznicah vprašljiva kakovost izvedenega premaza in s tem povezani visoki stroški. Priporočajo primerjavo stroškov predelave in opreme opuščene greznice z drugimi rešitvami, kot so namenski zbiralniki padavinskih voda. Če je greznica dimenzijsko ustrezna, zbiralnik lahko vgradimo vanjo.