Zapri

Straniščna školjka ni koš za smeti, vanjo sodijo le tri stvari

V straniščno školjko sodijo samo človeški iztrebki in izločki ter toaletni papir.

Straniščna školjka je vstop v kanalizacijski sistem in ravnanje vseh nas je bistveno za delovanje sistema in očiščeno odpadno vodo. Straniščna školjka ni koš za smeti, odpadna voda pa je dragocen obnovljiv vir, zato vanjo ne mečimo stvari, ki tja ne sodijo.

Odpadki, ki pogosto zaidejo v školjko, sodijo pa med preostanek odpadkov so:

  • vlažilne in čistilne krpe,
  • vata, palčke za ušesa,
  • olja in maščobe,
  • kavna usedlina,
  • kontaktne leče,
  • kondomi,
  • ostanki hrane,
  • zdravila,
  • obliži,
  • cigaretni ogorki.

V školjko sodijo samo tri stvari.

tri stvari kakec, wc papir, urin

Med epidemijo v kanalizaciji še več odpadkov

Robčki in krpe za razkuževanje in čiščenje, zaščitne maske in rokavice ne sodijo v straniščno školjko, temveč med preostanek odpadkov.

Vlažilni in čistilni robčki niso toaletni papir

Vlažilni in čistilni robčki so eden tistih izdelkov, ki so postali popularni zato, ker so praktični. Če končajo v straniščni školjki in ceveh kanalizacijskega sistema, povzročajo velike težave in škodo, tako v denarnicah kot v okolju.

prepovedano robčki

V kanalizaciji zaradi vedno pogostejše uporabe vse večjo težavo predstavljajo vlažilni in čistilni robčki. Ti namreč ne sodijo v straniščno školjko, čeprav jih nekateri proizvajalci označujejo kot take. Vlažilni robčki se od toaletnega papirja razlikujejo v tem, da je v celulozo dodano vezivo, ki preprečuje, da bi se hitro razpustili. Veliko čistilnih in vlažilnih robčkov vsebuje mikroplastiko, ki močno onesnažuje okolje ter ogroža zdravje ljudi in živali.

Ustvarjajo dodatne stroške pri vzdrževanju sistema

Zaradi svojih lastnosti vlažilni in čistilni robčki zastajajo na kritičnih mestih v ceveh, se tam sprimejo s preostalimi odpadki, ki v kanalizacijo ne sodijo, in tvorijo večje skupke, ki povzročajo zamašitve hišnih napeljav in kanalizacijskih cevi ter okvare črpalk in drugih naprav, potrebnih za nemoteno delovanje kanalizacijskega sistema.

Posledično prihaja do dodatnega vzdrževanja sistema, ki ustvarja tudi dodatne stroške. Stroške imajo uporabniki neposredno, če do tega prihaja znotraj stavb, kot tudi upravljavci kanalizacijskih sistemov, ki posredno vplivajo na višje zneske na položnicah.

Vlažilni robčki ogrožajo tudi nas

V CČN Radovljica se na grabljah izločijo večji mehanski delci, ki sicer ne spadajo v kanalizacijo. Prevzemniku oddamo povprečno 1.600 kg tovrstnih odpadkov mesečno. V glavnem jih sestavljajo vlažilni robčki in ženski higienski pripomočki.

Skip to content